Data dodania: 2019-08-01

Badanie szczelności montażu z powłokami SOUDATIGHT

W ramach Programu Rekomendacji Montażu firmy BEMA-RES i SOUDAL zleciły wykonanie na placu budowy badania szczelności montażu z zastosowaniem powłok SOUDATIGHT. Czy opłaciło się podjąć ryzyko?

Obie próby praktycznego zastosowania powłok SOUDATIGHT na placu budowy wykonane zostały w skrajnie różnych warunkach atmosferycznych. Pierwsze, sierpniowe testy, podczas występowania temperatur podawanych, jako górny graniczny zakres stosowania. Wrześniowe badania szczelności wypadły akurat podczas załamania pogody pod koniec pierwszej połowy miesiąca, gdy temperatury oscylowały w dolnym granicznym zakresie stosowania. W nocy, na Podkarpaciu, temperatura spadała do 0°C, a w dzień było niewiele lepiej ze względu na silny wiatr. Przypadek zatem sprawił, że w obu przypadkach mogliśmy zaobserwować, jak zachowują się powłoki uszczelniające w skrajnych warunkach i jaki to może mieć wpływ na sposób użycia oraz ostateczną szczelność połączeń.

Badaniom szczelności połączeń poddano dwa okna, w których zewnętrzne uszczelnienie połączenia okna z ościeżem stanowiła powłoka SOUDATIGHT HYBRID, a uszczelnienie wewnętrzne powłoka SOUDATIGHT LQ. Podczas montażu jednego z okien powłokę SOUDATIGHT LQ i SOUDATIGHT GUN wykorzystano także do dodatkowego uszczelnienia spoin pomiędzy bloczkami betonu komórkowego w celu przygotowania powierzchni ściany konstrukcyjnej do wykonania badań szczelności.

Okno w ścianie konstrukcyjnej uszczelnionej powłoką SOUDATIGHT GUN z uszczelnieniem wewnętrznym wykonanym przy użyciu powłoki SOUDATIGHT LQ
 

Proces przygotowania okien do badania, sposób zastosowania powłok oraz sam przebieg badania można obejrzeć w relacji filmowej:

 

Korzystanie z powłok uszczelniających wydaje się być nadzwyczajnie proste. Wystarczy pędzel albo pistolet, nałożyć, rozprowadzić i po sprawie. W zasadzie tak to właśnie wygląda jednak, gdy przy okazji chcemy zadbać nieco bardziej o estetykę wykonanego połączenia, wymaga to już od przyszłych użytkowników wypracowania odpowiednich umiejętności w zakresie aplikacji powłok w obrębie szczeliny dylatacyjnej. Zanim monterzy zapoznają się z charakterem i właściwościami powłok mogą nieco narzekać, ale później same zalety.

Wynik badań szczelności montażu z użyciem powłok uszczelniających

Zastosowanie różnego rodzaju powłok przy wykonywaniu uszczelnień połączeń okien z ościeżami nie jest pomysłem nowym. W wielu starszych instrukcjach montażu od dawna wspomina się o możliwości wykorzystania tak zwanych „kitów elastycznych”. Głównym czynnikiem, który powodował, że ten sposób wykonania uszczelnień jakoś nie przyjął się na budowach była złożoność wykonania i forsowana zasada „szczelniej od wewnątrz niż na zewnątrz”. Wydaje się, że nowe powłoki uszczelniające zrobią większą karierę choćby dlatego, że są proste w zastosowaniu, pozwalają na uzyskiwanie różnych wartości oporu dyfuzyjnego po obu stronach połączenia, a przede wszystkim zapewniają niebywale wysoki poziom wodoszczelności i szczelności powietrznej połączeń okien z ościeżami o czym świadczą przedstawione poniżej wyniki uzyskane podczas badania, potwierdzone certyfikatami Mobilnego Laboratorium Techniki Budowlanej – jednostki notyfikowanej z Wałbrzycha.

Okno nr 1 – montaż i uszczelnienia BEMA-RES

Szczelność powietrzna połączenia przy ciśnieniu 600 Pa – 0,00 m3/hm

Wodoszczelność połączenia przy ciśnieniu 600 Pa – pełna, brak przecieków

Okno nr 2 – montaż BEMA-RES, uszczelnienia SOUDAL

Szczelność powietrzna połączenia przy ciśnieniu 600 Pa – 0,00 m3/hm

Wodoszczelność połączenia przy ciśnieniu 600 Pa – pełna, brak przecieków

Wśród kilkunastu badań szczelności wykonanych do tej pory tylko dwukrotnie wcześniej uzyskano tak spektakularne wyniki w zakresie szczelności połączeń. Co ciekawe, każdorazowo w przypadku jedno albo dwustronnego użycia powłok uszczelniających, a to zdaje się jednoznacznie świadczyć o ich niekwestionowanej przydatności do stosowania w montażu okien.

BEMA-RES z rekomendacją montażu Oknotest.pl

Badanie szczelności z użyciem powłok uszczelniających odbyło się w ramach Programu Rekomendacji Montażu organizowanego przez Oknotest.pl i Mobilne Laboratorium Techniki Budowlanej. Firma BEMA-RES z Rzeszowa po raz drugi wykonała montaż okien z uszczelnieniem spełniającym wszelkie wymagane kryteria techniczne Programu i otrzymała na okres dwóch lat Świadectwo Rekomendacji Montażu, którym do tej pory mogą pochwalić się w Polsce zaledwie cztery inne firmy handlowo-montażowe. Z dniem 01 października 2018 roku BEMA-RES dołączył do takich marek, jak FIX, KOMFORT, MULTIKO i WINDMAR, wchodząc do elity montażowej, która udowodniła swoje umiejętności monterskie na placu budowy.

Wróć do listy aktualności

Data dodania: 2020-03-04 08:51:00

Co to jest purenit i do czego można go zastosować?

Purenit® – Co to jest? Krótko mówiąc: purenit to wysoko zagęszczony materiał, który łączy w sobie niespotykaną ilość pozytywnych cech. Właściwości purenitu śmiało można określić j...
Czytaj dalej

Data dodania: 2019-11-29 09:08:00

BEMA-RES laurelatem Podkarpackiej Nagrody Gospodarczej

Miło nam poinformować, ze dnia wczorajszego zostaliśmy odznaczeni przez Kapitułę Podkarpackiej NagrodyGospodarczej statuet...
Czytaj dalej

Data dodania: 2019-08-21 16:38:00

BEMA-RES ubiega się o Podkarpacką Nagrodę Gospodarczą

W tym roku po raz kolejny fima Bema-Res ubiega się o Podkarpacką Nagrodę Gospodarczą. Trzymajcie za nas kciuki  
Czytaj dalej