Data dodania: 2020-03-04

Co to jest purenit i do czego można go zastosować?

Purenit® – Co to jest?

Krótko mówiąc: purenit to wysoko zagęszczony materiał, który łączy w sobie niespotykaną ilość pozytywnych cech. Właściwości purenitu śmiało można określić jako rewelacyjne. Purenit to produkt na bazie sztywnej pianki poliuretanowej o dużej termoizolacyjności. Jego gęstość właściwa to 550kg/m3- dzięki czemu przy swojej stabilności, twardości i termoizolacyjności jest produktem "lekkim".

 W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na następujące pytania:

  • Czym dokładnie jest Purenit?
  • Jakie są najważniejsze zalety tego materiału?
  • Gdzie najczęściej znajduje zastosowanie i do czego używa się go w branży okiennej?

Właściwości i zalety purenitu

Purenit produkowany jest w głównej mierze na bazie skondensowanej pianki poliuretanowej i cechuje się dużą sztywnością i wytrzymałością.

Wśród materiałów budowlanych posiada bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, co ma wpływ na jego szeroką gamę zastosowań.

Produkt ten jest także odporny na wilgoć i wyśmienicie sprawdza się w niekorzystnym mokrym środowisku, przy czym zachowuje swoją trwałość i gęstość, a ponadto wyśmienicie radzi sobie ze zmiennymi temperaturami oraz czynnikami chemicznymi.

Dodatkowym atutem tego materiału jest fakt, że jest to materiał nielaminowany. Dlatego też może być poddawany dowolnej obróbce, na przykład przy użyciu maszyn przeznaczonych do obróbki drewna. Odporność Purenitu na uszkodzenia mechaniczne także decyduje o jego możliwościach zastosowania w wielu obszarach. Utrzymuje stabilne wymiary nawet, podczas poddawania go procesowi ściskania lub nadmiernego obciążenia. Jest materiałem łatwym do tworzenia różnego rodzaju kształtów, czy dowolnych wymiarów, ponieważ połączenie oddzielnych elementów może obywać za pomocą śrub lub odpowiedniego kleju. Brak środków konserwujących czyni purenit materiałem higienicznym i bezpiecznym dla zdrowia.

Purenit® - wszędzie tam, gdzie płyty wiórowe i pilśniowe dochodzą do swoich granic!

Jednym z obszarów zastosowań purenitu jest produkcja mebli łazienkowych i okrętowych. Wyroby te muszą być odporne na wysoką wilgotność, a materiał ten doskonale spełnia te wymagania. Komponenty płytowe występują również w branży motoryzacyjnej, zwłaszcza w samochodach kempingowych. Często blaty kuchenne które muszą być odporne na wilgoć i zniszczenia wykonuje się między innymi z purenitu. Z oczywistych powodów także w saunach i na basenach możemy znaleźć elementy wykonane z tego materiału.

Oprócz tego purenit jest w szerokim stopniu używany w branży budowlanej i wykończeniowej. Ciężko bez niego wyobrazić sobie na przykład: stolarkę okienną i drzwiową. Cechy termoizolacyjne i niska higroskopijność znakomicie spełniają stawiane przed tym materiałem wymagania. Produkuje się z niego między innymi listwy okienne oraz podwaliny ram okiennych i drzwiowych. To tylko przykładowe zastosowania purenitu.

Purenit jako materiał ciepłej belki podprogowej

Nowoczesne budownictwo mieszkaniowe oraz jednorodzinne coraz częściej stawia na duże przeszklenia, w tym drzwi podnośno-przesuwne, wychodzące prosto na taras lub do ogrodu. Podczas montażu takich konstrukcji należy zwrócić nade wszystko uwagę na znakomitą izolację termiczną, ale również na stabilne i równe posadowienie. Za tę ostatnie w dużym stopniu odpowiada belka podprogowa. Do jej budowy wielokrotnie wykorzystuje się właśnie purenit, z powodu na wymienione wcześniej cechy.

Dlatego też możliwe jest precyzyjne ustawienie belki, a zastosowana podwalina przenosi obciążenie konstrukcji równomiernie. Aby utrzymać odpowiednią izolację, próg musi zostać idealnie przytwierdzony do belki. Stąd bardzo ważny jest wybór rekomendowanego przez producenta kleju, który przy odpowiednim montażu całkiem uniemożliwi przenikaniu pary wodnej przez próg. Prawidłowe podparcie konstrukcji okiennych ma niebagatelne znaczenie dla prawidłowości wykonania montażu.

Wróć do listy aktualności

Data dodania: 2020-03-04 08:51:00

Co to jest purenit i do czego można go zastosować?

Purenit® – Co to jest? Krótko mówiąc: purenit to wysoko zagęszczony materiał, który łączy w sobie niespotykaną ilość pozytywnych cech. Właściwości purenitu śmiało można określić j...
Czytaj dalej

Data dodania: 2019-11-29 09:08:00

BEMA-RES laurelatem Podkarpackiej Nagrody Gospodarczej

Miło nam poinformować, ze dnia wczorajszego zostaliśmy odznaczeni przez Kapitułę Podkarpackiej NagrodyGospodarczej statuet...
Czytaj dalej

Data dodania: 2019-08-21 16:38:00

BEMA-RES ubiega się o Podkarpacką Nagrodę Gospodarczą

W tym roku po raz kolejny fima Bema-Res ubiega się o Podkarpacką Nagrodę Gospodarczą. Trzymajcie za nas kciuki  
Czytaj dalej